Metalcilerin Adresi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Diş Hekimliği

Diş Hekimliği Empty Diş Hekimliği

Mesaj  Lale Perş. 24 Tem. 2008, 11:23

Öğretim Süresi: 5 yıl

Okutulan dersler: Diş Hekimliği fakültesinde dersler, kuramsal ve uygulamalı verilmektedir. Uygulamalı dersler el ve parmak becerisi, uzay ilişkileri yeteneği ve estetik görüş gerekmektedir. Kuramsal derslerde ise matematik, fizik, kimya ve biyoloji gibi temel dersler verilmektedir.

Aldığı puan türü ve özellikleri: Sayısal ağırlıklı puan türüyle öğrenci alınmaktadır.

Diş Hekimliği eğitimi aynı adla kurulmuş olan fakültelerde verilmektedir. Diş Hekimi adayları temel ve klinik diş hekimliği bilgilerini kapsayan bir eğitim almaktadırlar. Diş Hekimliği Fakültesi’nde ağız boşluğunun ve diş sağlığının korunması,diş ve dişeti hastalıklarının tedavisi, diş ve çene ameliyatları ile protez yapımı konularında eğitim, öğretim ve araştırmalar yapılır.

Diş Hekimliği Fakültesi’nde dersler uygulamalı ve kuramsal dersler olarak iki ana başlık altında toplanır. Temel bölüm dersleri eğitim süresinin ilk iki yılında, uygulamalı dersler ise eğitim süresinin son üç yılında verilmektedir. Türkçe eğitim veren üniversiteler olduğu gibi eğitim dili olarak İngilizce’yi tercih eden üniversitelerde bulunmaktadır.

Diş hekimliği, uygulama ağırlıklı bir bölüm olduğu için eğitim süresince oldukça fazla masraf yapılmakta, bu masraflar bizzat öğrenciler tarafından karşılanmaktadır.

Eğitim süresinin ilk iki yılını başarıyla tamamlayanlara Temel Diş Hekimliği Bilimlerinde Önlisans diploması verilmektedir. 5 yıllık eğitim süresi sonunda başarıyla mezun olan adaylar ise yüksek lisans diploması ve Diş Hekimi unvanı alırlar. Diş hekimleri, kendilerine başvuran hastaların şikayet ve şikayet doğrultusunda konulacak tanıya göre diş çekimi, dolgu, dişeti hastalığı, takma diş yapmak, eğri ve çarpık dişleri düzeltmek gibi konularla ilgilenir.

Diş Hekimleri kendi muayenehanelerini kurarak serbest çalışma olanağına sahip oldukları gibi özel klinikler ile devlet kuruluşlarında da çalışma şansına sahiptirler. Ancak serbest çalışma kararının yaşama geçirilebilmesi için mali engelleri aşmak ve bir dizi bürokratik işlemi yerine getirmek gerekmektedir. Muayenehane açabilmek için gerekli olan alet ve malzemeleri alabilmeye yetecek kadar finansal birikime gereksinim vardır. Muayenehane açabilmek için yerine getirilmesi gereken bürokratik yükümlülükler ise Türk Tabibler Odası’na başvurada bulunmak, Sağlık Bakanlığı’ndan muayenehane açabilmek için izin belgesi almak ve muayenehane açma durumunun Maliye Bakanlığı’na bildirilmesi olarak sıralanabilir.

Ayrıca mezuniyet sonrası eğitim programları ile diş hekimliğiin ilgili alanlarında tez çalışması yapan, bilimsel çalışmalarda diş hekimliğine katkıda bulunan, ağız ve diş sağlığı ile ilgili hizmetlerde normal hasta tedavisinin ötesinde her türlü tedaviyi yapabilen doktoralı diş hekimi olarak göreve devam edebilme de mümkündür. Bu konumda bulunan diş hekimlerinin üniversitelerin Ağız – Diş – Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı, Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı, Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı, Pedodonti Ana Bilim Dalı, Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı ve Oral İmplantoloji Ana Bilim Dalında görev alarak akademik ve mesleki yaşamlarını sürdürebilmeleri ve geliştirebilmeleri mümkündür
Lale
Lale
Admin

https://metalforum.ace.st